Mitutoyo w Europie: 50 lat pasji do metrologii

 

Od początku swojej działalności producent urządzeń pomiarowych Mitutoyo jest liderem w dziedzinie najwyższej jakości ręcznych przyrządów pomiarowych, współrzędnościowych maszyn pomiarowych, optycznych przyrządów pomiarowych, systemów obróbki obrazu, przyrządów do badań twardości i pomiarów parametrów kształtu. Ich automatyzacja i rozwiązania w kwestii Przemysłu 4.0 należą do najlepszych i najbardziej innowacyjnych na świecie. Obecnie japońska firma świętuje 50-lecie istnienia na europejskim rynku.

Mitutoyo musiało przejść długą drogę od skromnych początków na europejskim rynku do zdobycia pozycji wiodącego dostawcy dla sektora zapewniania jakości.

Historia Mitutoyo rozpoczęła się w 1934 roku wraz z powstaniem centrum badawczego w dzielnicy Kamata w Tokio, w którym Yehan Numata, założyciel firmy, postawił sobie za cel wyprodukować pierwsze japońskie mikrometry.

Yehan Numata urodził się w rodzinie buddyjskiego kapłana. Został przyjęty na Universytet Kalifornijski w Berkley, gdzie ukończył studia na kierunku ekonomicznym ze specjalizacją ze statystyki.

W 1934 roku wynajął małe biuro w pobliżu Tokio żeby wyprodukować prototyp mikrometru. Skonstruował on również pomieszczenie do kalibracji o stałej temperaturze i wilgotności. Seria produkcyjna pierwszego modelu wyniosła 100 sztuk, ale kontrola jakości Yehana Numaty była tak surowa, że jedynie 17 sztuk z tej serii zostało dopuszczonych do sprzedaży.

W ciągu następnych lat i dziesięcioleci ulepszona została jakość i precyzja mikrometrów. Dodatkowo do portfolio dodano więcej ręcznych przyrządów pomiarowych: suwmiarki analogowe i czujnikowe, mikrometry do pomiarów wewnętrznych, głębokościomierze, wysokościomierze i wiele innych. Przyrządy pomiarowe Mitutoyo odniosły sukces nie tylko w kraju ale również poza jego granicami. W 1963 roku otwarty został pierwszy zagraniczny oddział w Stanach Zjednoczonych.

W tym czasie syn Yehana Numaty, Yoshiteru, złożył wizytę pierwszym europejskim dystrybutorom w Wielkiej Brytanii (Draper) i Holandii (Hoekstra) i miał już plany utworzenia europejskiej siedziby w Niemczech. Podczas swojej drugiej wizyty poznał Bernda Schradera, właściciela firmy Sartorius Nachf., który został później wyłącznym agentem na terenie Niemczech, równorzędnym partnerem (Sartorius Mitutoyo) i jednym z najważniejszych dystrybutorów. W 1965 Pan Nakajima zjawił się w biurze Schradera, niosąc ze sobą suwmiarkę, mikrometr, czujnik i wysokościomierz wyprodukowane przez Mitutoyo. Schraderowi i jego zespołowi spodobała się jakość tych przyrządów, które postanowili wprowadzić na skrajnie konserwatywny niemiecki rynek.

W tamtych czasach japońskie produkty były postrzegane jako egzotyczne, a znacznie odmienny sposób ich prezentacji na targach spowodował reakcję konkurencji, która zagroziła bojkotem, jeśli organizatorzy dopuszczą, żeby Mitutoyo nadal prezentowało swoje produkty. Efekt okazał się odmienny od zamierzonego – wzbudziło to jeszcze większe zainteresowanie potencjalnych klientów nową marką. Wkrótce odkryją oni wyjątkowej jakości produkty w uczciwej cenie.

Jeśli chodzi o poszukiwanie właściwej lokalizacji na nową siedzibę, Duesseldorf był pierwszym wyborem. Właśnie tam w 1968 roku powstała ona pod nazwą Sampoh. Głównym zadaniem firmy było rozpropagowanie marki Mitutoyo na europejskim rynku, gdzie wprowadzony został system agencyjny, z jednym dystrybutorem w każdym kraju. W Europie Zachodniej zostały utworzone agencje główne. W tym samym czasie Mitutoyo weszło również na rynek wschodnioeuropejski. Niemniej jednak, ze względu na ówczesną sytuację polityczną w krajach socjalistycznych, możliwość niektórych działań była ograniczona. Mitutoyo zdołało jednak wziąć udział w licznych targach przemysłowych, składało wizyty państwowym organizacjom handlowym, itd. Co więcej Mitutoyo prezentowało swoją aparaturę pomiarową w pojazdach demonstracyjnych na terenie klienta.

Pod koniec lat 60-tych i na początku lat 70-tych działalność Mitutoyo w Europie szybko nabrała tempa i wkrótce możliwości siedziby w Duesseldorfie zostały wyczerpane. W 1974 roku w Neuss powstało nowe biuro i magazyn Mitutoyo, które, w częściowo zmodyfikowanym kształcie, istnieją do dziś.

Od początku działalności Mitutoyo w Europie, Wielka Brytania była silnym rynkiem, dlatego też w 1980 roku w Andover w Anglii została utworzona spółka zależna. Następne takie spółki powstały w miejsce firm zajmujących się sprzedażą w Skandynawii i Holandii (1981), Belgii (1982), Francji (1986), Włoszech (1987) i Szwajcarii (1988).

Upadek Układu Warszawskiego ułatwił także działalność Mitutoyo w krajach, które uprzednio były pod jego wpływem. Spółki zależne zostały utworzone na Węgrzech (1997), w Polsce i Czechach (2002), a następnie również w Rosji i Rumunii (2011). Najmłodszym oddziałem została austriacka spółka założona w 2013 roku.

W styczniu 2010 roku Mitutoyo ujednoliciło i umocniło ogólnoeuropejską działalność poprzez ustanowienie europejskiej centrali w Neuss. Mitutoyo Europe GmbH nadzoruje działalność firmy we wszelkich kwestiach dotyczących sprzedaży, serwisu i produkcji na terenie Europy i sąsiadujących rynków. Głównym celem Mitutoyo Europe GmbH jest koordynacja europejskich spółek w celu optymalizacji sprzedaży i wsparcia technicznego dla jak najlepszej satysfakcji klienta.

Założona w 1983 roku w Oberndorfie firma Mitutoyo CTL Germany GmbH koncentruje się wyłącznie na rozwoju innowacyjnego i intuicyjnego oprogramowania dla współrzędnościowej technologii pomiarowej. Wysoce wyspecjalizowana, nabyta w 1997 roku firma KOMEG, dostarcza systemy załadowcze i systemy mocowań, kabiny termalne oraz sprawdziany kontrolne.

Dziś Mitutoyo w Europie reprezentowane jest przez 13 firm handlowych i generalnych przedstawicieli na sąsiednich rynkach. Pod strategicznym kierownictwem Mitutoyo Europe GmbH znajduje się duża sieć produkcji, sprzedaży i serwisu do dyspozycji klienta z ponad 85 placówkami w 33 europejskich krajach.

W swoich centrach kompetencyjnych M3 Mitutoyo prezentuje klientom najnowszą technologię pomiarową i dostarcza najwyższej jakości rozwiązania metrologiczne wspierające ich działalność. Instytuty Metrologii Mitutoyo z zaangażowaniem zapewniają edukację techniczną, która ma pozytywny wpływ na technologię oceny pomiaru klientów. Posiadając akredytowane laboratoria kalibracyjne (z certyfikatem ISO / IEC 17025), Mitutoyo przyczynia się do utrzymania i rozwoju systemów kontroli jakości dla klientów w całej Europie.

Mitutoyo wspiera swoich klientów również w kwestiach innowacyjności rozwiązań pomiarowych na zamówienie oraz wydajnego oprogramowania i automatycznych rozwiązań dla praktycznie każdego zadania pomiarowego.

Według Mitutoyo, przyszłość technologii pomiarowej dąży w kierunku innowacyjnych rozwiązań programowych, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał urządzeń pomiarowych. Internet Rzeczy (IoT) łączy maszyny z siecią, umożliwiając ciągłe monitorowanie procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym. Cyfryzacja na miejscu, automatyzacja i wirtualizacja zwiększają wydajność pracy. Jest to początek Przemysłu 4.0, rewolucji przemysłowej w pełni wykorzystującej potencjał informatyki. W inteligentnych fabrykach, pozyskiwane w czasie rzeczywistym za pomocą internetu dane są wykorzystywane do obniżania kosztów, usprawniania procesów i pracy oraz optymalizacji zarówno maszyn, jak i personelu.

Według Mitutoyo w przyszłości procesy produkcyjne nie będą obejmować częściowej optymalizacji w poszczególnych zakładach produkcyjnych, ale będą dążyć do zwiększenia wydajności produkcji poprzez zintegrowane zarządzanie i ogólną optymalizację opartą na wzajemnej wymianie danych pomiędzy osobami odpowiedzialnymi za kontrolę projektu i kontrolę jakości a fabrykami. Innowacyjne rozwiązania, takie jak oprogramowanie MeasurLink, tworzą bazę danych, przekazując wszystkie zmierzone w fabryce dane za pośrednictwem sieci. Administrator monitoruje informacje ze wszystkich urządzeń gromadzących dane sieciowe.

Zapewnia to system kopii zapasowych do badania problemów poprzez potwierdzenie i przeprowadzenie różnych analiz statystycznych wyników pomiarów. Spełnia to również funkcję zintegrowanego systemu zarządzania, umożliwiając administratorom, osobom pracującym na miejscu i inspektorom sprawdzanie dowolnych informacji w dowolnej chwili.